terminal płatniczy
Biznes i finanse

Wakacyjne wydatki Polaków

68% Polaków pokrywa wydatki związane z corocznymi wczasami gotówką. Mamy jednak powody do zadowolenia. Okazuje się, że jesteśmy coraz bardziej świadomi bezpieczeństwa plastikowego pieniądza. W porównaniu z innymi mieszkańcami Europy i tak często korzystamy z płatności kartą za pośrednictwem terminala albo realizujemy przelewy. Co ciekawe, jeszcze bardziej niż my do gotówki jest przywiązanych aż 79% Greków i 70% Węgrów.  Liderem w płatnościach bezgotówkowych są natomiast Szwedzi. Prognozuje się, że w Szwecji już niedługo gotówka może całkowicie wyjść z obiegu na rzecz transakcji bezgotówkowych.

Warto również wspomnieć, że to właśnie Polacy wykazują największe zainteresowanie dotyczące nowoczesnej bankowości. To w naszym kraju wydano najwięcej kart bezstykowych, które umożliwiają dokonywanie zakupów do kwoty 50 złotych bez konieczności wpisywania kodu PIN. Wystarczy jedynie przyłożyć kartę płatniczą do terminala, by rozpocząć proces realizacji przelewu środków.

Gotówką czy kartą?

Płatności bezgotówkowe są bez wątpienia bezpieczniejsze od tych gotówkowych. Pieniądze nie są narażone na zgubę czy kradzież. Płacenie plastikowym pieniądzem skraca również czas realizacji zakupów. Wyliczono, że czas spędzony przy sklepowej ladzie jest nawet dwa razy krótszy, jeśli płacimy kartą. Terminal płatniczy akceptuje transakcje średnio w 3-5 sekund.

Coraz częściej zdają sobie z tego sprawę Polacy. Jeszcze dwa lata temu w sezonie urlopowym, karta stanowiła główną formę realizacji płatności dla 20% tych, którzy wyjechali na wczasy. Podczas ubiegłorocznych wakacji już 30% z nas posługiwało się kartą częściej niż gotówką.

Ile kosztują wakacje?

Wiele zależy od kwestii indywidualnych i możliwości finansowych. Wylicza się jednak, że statystyczny Polak, który decyduje się na wakacyjny wyjazd, wydaje w tym celu 2 200 złotych, jeśli jest to wyjazd zagraniczny oraz 1 500 złotych, kiedy urlop odbywa się w Polsce.

Pod tym względem jesteśmy o wiele bardziej rozrzutni niż Węgrzy. Wydajemy zaś tyle samo co Grecy oraz Czesi. Proporcjonalnie do swoich miesięcznych zarobków wydajemy nawet więcej niż Niemcy oraz Szwedzi.

Co piąty Polak potwierdza, że może przeznaczyć na wakacyjny wyjazd równowartość całej swojej pensji. Nawet 2% z nas nie posiada środków na ten cel, ale jest skłonna zaciągnąć zobowiązanie kredytowe, by tylko spełnić marzenie o wyczekiwanych wczasach.

Na co przeznaczamy pieniądze?

16% wakacyjnego budżetu wiąże się z wydatkami na zwiedzanie i podróżowanie. 15% przeznaczamy na rozrywkę – to więcej niż Niemcy, Litwini czy Czesi. 12% środków wydajemy na samo przygotowanie się do wyjazdu. Tutaj mamy na myśli odświeżenie garderoby czy nabycie niezbędnych akcesoriów. Resztę pieniędzy przeznaczamy na nocleg, wyżywienie i dowolne aktywności.

Podsumowanie

Na wakacje w tym roku wyjeżdża połowa Polaków. Większość wybiera wakacje w kraju. Ci, którzy decydują się na wyjazd zagraniczny, znacznie częściej organizują go samodzielnie, niż polegają na biurach podróży. Pamiętajmy, jak ważna jest ochrona naszych pieniędzy. Roztargnienie i swoboda w planowaniu wydatków może skończyć się katastrofą, a wymarzony wypoczynek zamieni się w koszmar. Dla własnej wygody, ale i bezpieczeństwa, zamiast wypchanego portfela lepiej nośmy przy sobie plastikowy pieniądz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *