leasing pracowniczy
Biznes i finanse

Czy warto podejmować pracę tymczasową?

Czy wiecie, że na całym świecie pracę tymczasową podejmuje aż 46 milionów ludzi? Wylicza się, że w Polsce takie zatrudnienie jest korzystne dla ponad 500 tysięcy pracowników. Jak widać, chociaż forma takiego zatrudnienia jest dla niektórych nieco kontrowersyjna, to wielu widzi w niej szansę na zarobienie dobrej pensji przy jednoczesnym utrzymaniu swojej niezależności i elastyczności pracy.

Pracę tymczasową najłatwiej zdobyć rozpoczynając współpracę z agencją pracy tymczasowej. Właśnie do takich placówek zgłaszają się najczęściej obcokrajowcy, którzy mają pewne ograniczenia na polskim rynku pracy. Agencja pomaga im stworzyć CV, znajduje potencjalnych pracodawców, sprawdza też ich dokumenty oraz kontroluje firmę, w której ma być zatrudniony pracownik. Co więcej, agencja załatwia nierzadko również nocleg, a nawet dojazd do miejsca pracy. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy dopiero co przybyli do Polski i tak naprawdę nie mają jeszcze szans na samodzielne znalezienie zatrudnienia.

Z całą pewnością praca tymczasowa niesie za sobą szereg korzyści. Nieprawdą jest, że jest to praca na złych warunkach. Osoby, które ją podejmują, podpisują pisemną umowę. W niej zawarte są wszelkie regulacje. Dotyczą one wynagrodzenia, formy zatrudnienia, realizowanych obowiązków, dni wolnych od pracy. Zatrudnienie pozwala ubezpieczyć pracownika, zapewnia mu opiekę medyczną. Nie ma mowy o nieuczciwości pracodawcy, bo jest on kontrolowany przez agencję.

Dla kogo praca tymczasowa jest dobrą opcją? Jak wspomnieliśmy, najczęściej korzystają z niej cudzoziemcy, na przykład Ukraińcy, którzy teraz tłumnie zjeżdżają do Polski. Ale nie tylko. Okazuje się, że coraz chętniej pracę tymczasową wykonują obywatele naszego kraju. To ciekawa forma zatrudnienia dla osób młodych, które chcą zarobić na własne utrzymanie. Dla tych, którzy dopiero zaczynają studia albo stawiają swoje pierwsze kroki na zawodowym rynku. To też rozwiązanie dla osób, które cenią sobie elastyczne warunki zatrudnienia – to między innymi matki, które chcą opiekować się swoimi dziećmi, a jednocześnie zarabiać pieniądze.

Jeszcze do niedawna praca tymczasowa kojarzyła się przede wszystkim z wykonywaniem prostych obowiązków zawodowych. Takich, do których pracodawca nie wymagał żadnego wykształcenia ani umiejętności. Sam najczęściej organizował szybkie szkolenie, by wdrożyć tymczasowego pracownika. Oczywiście dzieje się tak i dzisiaj – osoby zatrudniane tymczasowo przeważnie pracują na budowach, w halach produkcyjnych, w rolnictwie i przemyśle. Ale okazuje się, że tendencje się zmieniają. Praca tymczasowa to już nie tylko praca sezonowa i dorywcza. Szereg firm, które oferują stanowiska tzw. pracy umysłowej, dostrzegło ogrom korzyści z zatrudniania pracowników tymczasowych. Tutaj kluczową rolę odgrywa leasing pracowniczy. To forma wypożyczania osób zatrudnionych w jednej firmie do wykonywania zadań w drugiej firmie. Nie są to już tylko pracownicy fizyczni, ale często managerowie, księgowi, informatycy czy projektanci. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty zatrudnienia, wynajmując do pracy osoby, które wykonają tylko konkretne zlecenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *