Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) to przewlekłe zaburzenie funkcjonowania przewodu pokarmowego. Kryteria diagnostyczne IBS nie są jasno określone, a schorzenie ma tendencję do nawracania. Diagnoza choroby jest utrudniona, ponieważ najczęściej polega ona na eliminacji innych chorób i ocenie występujących objawów. Ze względu na złożony charakter problemu, podejście do pacjenta i terapii powinno być holistyczne, a także w pełni indywidualne. Na rozwój zespołu jelita nadwrażliwego może mieć wpływ wiele czynników, m.in. mikrobiota jelitowa. Zaburzenia w składzie i różnorodności drobnoustrojów jelitowych prowadzą do dysbiozy, która może być jedną z przyczyn rozwoju IBS.
Testy na alergie pokarmowe
Ze względu na fakt, że śluzówka jelita grubego u chorych z zespołem jelita nadwrażliwego jest często podrażniona i obserwuje się dysbiozę jelitową, istnieje większe ryzyko rozwinięcia nietolerancji czy alergii pokarmowych. Alergie pokarmowe mogą być natychmiastowe (IgE-zależne) oraz tzw. „opóźnione” (IgG-zależne). Testy na alergie pokarmowe natychmiastowe to przede wszystkim testy z krwi, a także skórne. Wśród testów na alergie pokarmowe opóźnione wyróżnia się przede wszystkim badanie ImuPro, które jest badaniem ilościowym i daje jasną informację o produktach uczulających. Niedawno zostało opublikowane nowe badanie, w którym porównywano skuteczność różnych modeli terapii dietetycznej u pacjentów z IBS. Dla diety w oparciu o testy na alergię pokarmową opóźnioną (ImuPro) zaobserwowano znaczącą poprawie dolegliwości u pacjentów, takich jak: bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, uczucie pełności, uczucie przelewania itp.
Testy nietolerancji pokarmowych
W zespole jelita nadwrażliwego istnieje duże ryzyko nietolerancji pokarmowych. Ten rodzaj wrażliwości na pokarm nie angażuje bezpośrednio układu immunologicznego do wytwarzanie przeciwciał. Nietolerancja najczęściej objawia się dolegliwościami jelitowymi i wynika bezpośrednio z niedoborów enzymów rozkładających np. laktozę i fruktozę. Osoby z zespołem jelita nadwrażliwego są szczególnie narażone na występowanie tego typu nietolerancji. Testami nietolerancji pokarmowych są przede wszystkim badania oddechowe, czyli pomiary wydychanych przez pacjenta gazów, które są metabolitem bakterii bytujących w przewodzie pokarmowym. Jeśli stężenia są podwyższone, można wtedy stwierdzić nietolerancję. Objawia się ona przede wszystkim dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi takimi jak: wzdęcia, bóle brzucha, przelewanie itp., które mogą być konsekwencją fermentacji bakteryjnej nie w pełni rozłożonej substancji, np. fruktozy.
Zespół jelita nadwrażliwego-diagnostyka
W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu dostępna jest najszersza i najnowocześniejsza diagnostyka dla pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego. Placówka oferuje zarówno testy na alergie pokarmowe jak i testy nietolerancji pokarmowych.