odstraszacz gołębi
Dom i ogród

Bezpieczne metody odstraszania gołębi

Mieszkańcy miast narzekają przede wszystkim na zanieczyszczenia, jakie pozostawiają po sobie gołębie. Można śmiało powiedzieć, że ptactwo miejskie to prawdziwa plaga, ale sami się do tego przyczyniliśmy. Dokarmiając ptaki, przyzwyczajamy je do łatwego zdobywania pożywienia, w mieście też są w stanie bez problemu przetrwać zimę, jest im tu po prostu wygodnie.Gołębie są nie tylko szkodnikami, biorąc pod uwagę wygląd estetyczny naszego miasta. One po prostu niszczą mienie publiczne, dewastują wręcz pomniki i obiekty zabytkowe, działają na szkodę właścicieli nieruchomości czy pojazdów. Okazuje się, że to przede wszystkim ich odchody powodują taki ogrom zniszczeń.

Wszystko dlatego, że gołębie odchody zawierają cały szereg toksyn, w tym amoniak, który wżera się w konstrukcje z piaskowca czy metalu, dokonując trwałych skaz. Jeśli ptasia kupa nie zostanie natychmiast usunięta, szkody mogą być ogromne. Konserwatorzy zabytków nie nadążają z usuwaniem powstałych zniszczeń, jest to nie tylko ogrom pracy, ale też nakładów finansowych.

Na szczęście istnieją metody, dzięki którym można w sposób skuteczny, ale również bezpieczny odstraszacz gołębi. Warto w tym miejscu opisać techniki, których z całą pewnością wykorzystywać nie powinniśmy. Funkcjonują takie, które stwarzają zagrożenie nie tylko ptakom, ale również ludziom i środowisku. Mowa tu na przykład o środkach chemicznych, które zawierają ogrom toksyn, szkodliwych dla otoczenia.

I to nie wszystko, są również sposoby, które są niebezpieczne dla ptaków. Nie chodzi przecież o to, by robić im krzywdę, ale raczej o ich odstraszanie, zapobieganie przesiadywaniu na danych elementach konstrukcji. Do takich zalicza się na przykład instalowanie systemów elektrycznych, które wywołują elektrowstrząsy, kiedy tylko gołąb usiądzie na danej płaszczyźnie. Innym, równie niebezpiecznym pomysłem jest rozwieszanie siatek ? ptak bardzo łatwo może się w niej zaplątać bądź uszkodzić skrzydło. Niedozwolone jest też trucie ptaków. Niestety, media coraz częściej opisują tak radykalne działania. W ostatnim czasie głośno było o Łodzi, mieście, w którym truto ptactwo pigułkami antykoncepcyjnymi!

Z jakich metod korzystać?

Uwierzcie, że można gołębi pozbyć się w sposób nieingerujący w ich ani nasze zdrowie. Można ku temu wykorzystać na przykład system kolców. To profesjonalna technika, dzięki której odstrasza się gołębie, nie dopuszczając nawet do ich zbliżania się do danego obiektu. Nie ma tutaj ryzyka, że ptak się skaleczy o ostre kolce, bowiem ma niezwykle dobry wzrok, dzięki czemu widzi przeszkodę już daleka.

Co więcej, kolce są też bezpieczne dla środowiska, nie ingerują tak mocno w estetykę konstrukcji jak na przykład rozwieszona siatka. Można je montować na parapetach, gzymsach, dachach, balustradach, wszystkich dużych powierzchniach, na jakich lubią siadać gołębie.

Na obiektach mniejszych, na przykład poręczach balkonów, pomocne stają się natomiast ptaki do odstraszania ptaków. To atrapy drapieżników, które dodatkowo mogą wydawać dźwięki zbliżone do tych naturalnych, jakie wydaje ptactwo danego gatunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *