usg bioderek Warszawa
Zdrowie

Bioderka noworodka – obowiązkowe badanie

Każdy noworodek powinien mieć wykonane badanie ultrasonograficzne bioderek. Najczęściej realizuje się je pomiędzy 6 a 16 tygodniem jego życia. To najważniejsze badanie, którego celem jest sprawdzenie stanu rozwoju stawów biodrowych. U niemowląt bardzo często pojawia się niestety dysplazja – ta dotyczy 4 na 100 noworodków. Bagatelizowana może doprowadzić do niestabilności stawów biodrowych, braku ich symetrii, czego konsekwencją mogą być w przyszłości problemy ze sprawnym poruszaniem się.

Rodzice nie powinni niepokoić się koniecznością wykonania usg bioderek. Warszawa, ale też inne duże miasta w naszym kraju dysponują naprawdę doskonałymi specjalistami i najwyższej klasy sprzętami, dzięki którym takowe wykonywane jest w pełnym komforcie dla malucha. Pamiętajmy, że badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpieczne, nie wywołuje powikłań i może być w razie konieczności powtarzane wielokrotnie. Trwa dosłownie kilka minut, a wyniki tego badania dostarczane są natychmiast.

W przypadku, kiedy u noworodka zostanie zdiagnozowana dysplazja, ortopedzi najczęściej zalecają zastosowanie specjalnej ortezy biodrowej, którą dziecko nosi średnio 2-3 miesiące. Tyle wystarczy, by stawy biodrowe mogły działać w pełnej sprawności. Taka nieinwazyjna terapia jest możliwa jedynie wtedy, gdy dysfunkcje bioderek zostają zdiagnozowane we wstępnej fazie rozwoju. To właśnie dlatego badanie usg realizuje się w pierwszych tygodniach życia dziecka i najlepiej jest wybierać placówki, które wykorzystują w tym celu sprzęt najnowszej generacji. Jego brak w przypadku występowania dysplazji może skończyć się tragicznie – w przyszłości konieczna będzie inwazyjna, długotrwała rehabilitacja, a w skrajnych przypadkach nawet zabieg chirurgiczny. O wiele lepiej jest działać profilaktycznie, by w razie problemu móc reagować szybko aniżeli lekceważyć krótkie, w pełni bezpieczne badanie i ryzykować poważnymi kłopotami zdrowotnymi malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *