pośrednictwo nieruchomości Warszawa
Biznes i finanse

Ceny mieszkań w Warszawie

W ostatnich latach rynek nieruchomości w naszym kraju stale się rozwija i w wielu aspektach również zmienia. Stolica Polski, czyli Warszawa, jest tutaj idealnym przykładem. Analizując rynek mieszkaniowy, można wywnioskować, że ceny nieruchomości są jednym z najważniejszych wyznaczników służących do określania trendów ekonomicznych w kraju. W ostatnim czasie z powodu wielu różnych sytuacji mających miejsce w kraju oraz na świecie, ceny mieszkań w Polsce uległy znaczącym zmianom. Planując zakup mieszkania w Warszawie, warto zapoznać się z tym tekstem, który przygotowaliśmy w oparciu o najnowsze statystyki i trendy na rynku nieruchomości. 

Od czego zależą ceny mieszkań w Warszawie?

Ceny mieszkań w Polsce, a w szczególności w tak dużych miastach, jak Warszawa, są aspektem bardzo złożonym i narażonym na wpływy różnego rodzaju czynników determinujących ich dynamikę zmian. Najczęściej na ceny mieszkań w Warszawie wpływ mają, m.in.:

  • Podaż i popyt na rynku mieszkaniowym
  • Warunki gospodarcze i sytuacja makroekonomiczna w kraju
  • Zmiany w polityce rządowej i w przepisach prawnych dotyczących nieruchomości
  • Lokalizacja i atrakcyjność danej dzielnicy
  • Warunki kredytowe i stopy procentowe
  • Trendy demograficzne
  • Inwestycje w infrastrukturę miejską
  • Trendy urbanistyczne i ekologiczne

Jak widać, wpływ na ceny mieszkań w Warszawie, ma bardzo wiele różnych czynników. Z tego względu dobra znajomość tego rynku pozwala w dużo skuteczniejszy sposób przewidzieć ewentualne zmiany w cenach i skuteczniej inwestować w nieruchomości. 

Więcej informacji: https://topowiagenci.pl/

Ceny za 1 m2 mieszkania – grudzień 2023

Ceny mieszkań stale rosną i patrząc na rynek warszawski, w stosunku do listopada 2023 roku, ceny mieszkań w grudniu wzrosły o 3,09%. Aktualnie cena za 1 m2 mieszkania w Warszawie oscyluje w okolicach 14 700 zł. W listopadzie cena ta wynosiła około 14 260 zł. Z kolei patrząc na cały rok 2023, cena za 1 m2 od początku roku wzrosła o 2748 zł, co daje aż 22,99% zmiany. Wzrost jest więc znaczący i widoczny nawet gołym okiem – w ogłoszeniach w internecie i nie tylko. 

Które dzielnice Warszawy są najtańsze, a które najdroższe?

Oczywiście podane wcześniej ceny to średnia dla Warszawy. Różne dzielnice tego miasta są również inaczej wyceniane z racji swojej lokalizacji, atrakcyjności, bezpieczeństwa i wielu innych kluczowych czynników. Najdroższą dzielnicą Warszawy jest aktualnie Śródmieście, w którym cena za 1 m2 wyniosła aż 19 802 zł, co jest wartością o 5102 zł wyższą od średniej ceny w całym mieście. Drugie miejsce zajmuje obecnie Żoliborz, z wynikiem 17 185 zł za 1 m2, z kolei trzecie Wilanów, z ceną 17 077 zł za 1 m2.

W przypadku najtańszych dzielnic Warszawy, ceny te są znacząco niższe i tutaj na pierwszym miejscu uplasował się Rembertów. Cena za 1 m2 mieszkania w tej dzielnicy wyniosła średnio 10 785 zł, czyli o 3915 zł mniej od średniej miejskiej. Drugie miejsce zajęła Białołęka, z ceną 11 675 zł za 1 m2 mieszkania. Natomiast na trzecim miejscu znalazła się dzielnica Wawer, w której cena za 1 m2 mieszkania wyniosła 11 871 zł.

Oferta mieszkań w Warszawie – grudzień 2023

Obecnie liczba aktywnych ofert mieszkaniowych w Warszawie spadła w stosunku do poprzedniego miesiąca o 32 i wynosi aktualnie około 8600. Zdecydowanie najbogatszą ofertę nieruchomości mieszkalnych ma obecnie dzielnica Mokotów, natomiast najmniej ogłoszeń pochodzi z okolicy dzielnicy Rembertów. 

Jak szybko sprzedają się mieszkania w Warszawie?

To, jak szybko sprzedają się mieszkania w Warszawie, ale także w innych miejscach w Polsce, określa się na podstawie czasu aktywności oferty na rynku. Jest to średnia liczba dni, które mijają od publikacji oferty do sprzedania mieszkania. Obecnie na rynku warszawskim średni czas aktywności ofert mieszkaniowych to 71 dni. Czas ten jednak nieco spadł w stosunku do miesiąca poprzedniego, kiedy to wynosił on 73 dni. Najszybszą sprzedażą mieszkań może pochwalić się dzielnica Targówek. Z kolei najdłużej muszą poczekać sprzedawcy oferujący nieruchomości z okolicy dzielnicy Śródmieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *