usg piersi
Zdrowie

Co ile należy przeprowadzać badanie piersi?

Wyróżnia się dwa główne badania, dzięki którym możliwa jest ocena struktur piersi ? to USG oraz mammografia, które są nieinwazyjnymi metodami, wykorzystywanymi w profilaktyce raka piersi.

Oba badania może zalecać i przeprowadzać jedynie doświadczony lekarz. Uznaje się, że pierwszą mammografię powinny wykonać kobiety pomiędzy 35 a 45 rokiem życia natomiast USG piersi można wykonywać o wiele wcześniej ? około 20 roku życia bądź wcześniej, jeśli kobieta przyjmuje antykoncepcję doustną.

Kobiety, które nie są obciążone żadnym dodatkowym ryzykiem zachorowania na raka piersi (na przykład w wyniku predyspozycji genetycznych), powinny wykonywać samobadanie piersi raz w miesiącu a badanie piersi ultrasonograficzne przynajmniej raz w roku. Mammografię wykonuje się natomiast raz na dwa lata. Badania te można wykonywać częściej, o ile takie będzie wskazanie lekarza. USG jest w pełni bezpieczne, może być wykonywane również u kobiet w ciąży oraz karmiących. Trwa średnio 15 minut i jest całkowicie bezbolesne.

Pamiętaj, że tylko w Polsce każdego roku diagnozuje się około 17 000 zachorowań na raka piersi. Niestety, połowa pacjentek umiera ze względu na zbyt późne rozpoznanie nowotworu. Takie statystyki jasno pokazują, jak ważna staje się profilaktyka raka piersi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *