Motoryzacja

Co powinieneś wiedzieć o przeglądzie technicznym samochodu?

W Polsce każdego roku zwiększa się liczba samochodów poruszających się po drogach publicznych. Zdecydowana większość z nich kwalifikuje się do obowiązku corocznego badania technicznego. Jazda bez ważnego przeglądu kończy się zarekwirowaniem dokumentów, a w przypadku ponownego wykroczenia mandatem. Gdzie przeprowadzić taki przegląd, ile to kosztuje i jakich zmian możemy się spodziewać w ciągu najbliższych lat?

Pomimo faktu, że stacje diagnostyczne w Polsce są bardzo dobrze wyposażone, stan niektórych samochodów poruszających się po drogach pozostawiał wiele do życzenia. Działo się tak, ponieważ wymagania stawiane przed pojazdami były lekko mówiąc niskie i aż 98% samochodów poddawanych przeglądowi, zdawało egzamin. Kolejne zmiany mają przykładowo wprowadzić dodatkową opłatę, która przeznaczana byłaby na kontrolę stacji diagnostycznych. Zmiany mają także objąć aspekt techniczny, a mianowicie wprowadzona ma być nowa metodologia, która skuteczniej będzie wskazywać samochody, których silnik nie należy do najsprawniejszych.
Jedną z większych zmian jest także sposób płatności. Zanim nasz samochód zacznie być sprawdzany, my musimy uiścić opłatę. Kwota, jaką zapłacimy to około 100 złotych. Co ważne, w przypadku gdy nasz samochód nie przejdzie pomyślnie badania, po naprawieniu usterki nie musimy drugi raz płacić. Nie mamy powodu także, żeby po oblaniu badania w jednej stacji iść do drugiej i liczyć, że specjalista tym razem coś przeoczy, ponieważ nasz samochód i informacja o oblanym teście jest odnotowana w systemie. Gdzie zrobić przegląd? Najszybciej będzie znaleźć po prostu najbliższą stację diagnostyczną, wpisując w wyszukiwarce frazę typu „stacja kontroli Ochota”.

Przegląd samochodu jest obowiązkowy do wykonania co 12 miesięcy w przypadku wszystkich samochodów, które z salonu wyjechały dłużej niż 3 lata temu. Od niedawna weszła w życie ustawa, która umożliwia zrobienie przeglądu jeszcze miesiąc przed wygaśnięciem poprzedniego, a jednocześnie będzie on obowiązywał dopiero od dnia, w którym ten poprzedni się zakończy. Z kolei jeżeli termin ważnego przeglądu upłynie w czasie dłuższym niż 30 dni, kierowcy wystawiany zamiast upomnienia jest mandat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *