kapoplastyka stawu kolanowego
Zdrowie

Co to jest kapoplastyka kolana i kiedy się ją stosuje?

Zmiany zwyrodnieniowe kolana mogą pojawić się praktycznie w każdym wieku, natomiast pewne jest, że najczęściej występują u osób starszych. Wszystko przez naturalne starzenie się ludzkiego organizmu, nagłych urazów czy jako powikłanie innych chorób o charakterze przewlekłym. To właśnie zwyrodnienie kolana jest najczęściej przesłanką, by kapoplastyka stawu kolanowego została wykonana. Pamiętajmy, że w skrajnych przypadkach bagatelizowanie problemu może bardzo szybko doprowadzić nie tylko do trwałych zmian, silnego bólu, ale również niemożności normalnego poruszania się. Przecież staw kolanowy jest podstawą, by prowadzić aktywność fizyczną.

Jak niwelować zmiany zwyrodnieniowe kolana?

W pierwszym etapie stosuje się nieinwazyjne metody leczenia zwyrodnień. To najczęściej zalecana rehabilitacja, usztywnienie kolana, dopiero później wdraża się różnorodne zabiegi, w tym operacje. W skrajnych przypadkach konieczna jest kapoplastyka stawu kolanowego, czyli tzw. remont kolana i całkowita odbudowa stawu na zasadzie wykonana endoprotezoplastyki. Co ważne, taka plastyka jest dosłownie „szyta na miarę”, dzięki czemu efekty przeprowadzonych zabiegów, są co najmniej zadowalające. Z całą pewnością pozwolą na normalną aktywność fizyczną.

Diagnostyka pod kątem zwyrodnień stawu kolanowego musi być przeprowadzona w odpowiedniej placówce ortopedycznej. Rozpoznaniem zmian najczęściej zajmuje się chirurg ortopeda. To on również kwalifikuje do zabiegu. Pacjenci, którzy mają zaleconą kapoplastykę, mogą wykonać zabieg refundowany w ramach NFZ lub prywatnie. Pamiętajmy jednak, że na zabieg państwowy będzie trzeba poczekać nawet kilka lat, nie każdy pacjent może sobie na to pozwolić. Co więcej, nie wszędzie wykorzystywane są tego rodzaju nowoczesne techniki leczenia. Trzeba mieć na uwadze, że zwyrodnienia stawu kolanowego są jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości z zakresu ortopedii, wymagają więc natychmiastowej interwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *