Frezy ślimakowe są szeroko stosowane, ponieważ mogą być produkowane w różnych rozmiarach i konfiguracjach – przy czym frezy ślimakowe do kół zębatych zdają się być najbardziej popularne. Ogromny asortyment wymiarów, kształtów i konstrukcji sprawia, że można dostosować je niemalże do dowolnej liczby urządzeń i maszyn.
Frezy ślimakowe – co kryje się za ich zastosowaniem?
Połączenie i ruch koła zębatego i frezów ślimakowych zapewnia działanie ślizgowe przy:
- niskiej prędkości wyjściowej
- wysokim momencie obrotowym.
Konfiguracja dwóch kół zębatych zapewnia wydajny i wyspecjalizowany rodzaj przekładni zdolnej do wykonywania specjalistycznych zadań. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie jakość i funkcjonalność jaką frezy ślimakowe do wielowypustów wnoszą do całego układu. Przede wszystkim jednak frezy ślimakowe mają dwie zalety: przenoszenie ruchu i ruch w jednym kierunku. Jednokierunkowy ruch frezów ślimakowych zapobiega ich cofaniu. Każda próba zmiany kierunku ich ruchu spowoduje zablokowanie i zatrzymanie całej przekładni.
Zastosowanie frezów i przekładni ślimakowych
W zastosowaniach, w których problemem jest hałas, frezy ślimakowe VIS są idealne. W przeciwieństwie do innych – które przy dużych prędkościach wydają wysokie tony, opcje ślimakowe są wyjątkowo ciche. Z tego powodu przekładnie ślimakowe są często używane w miejscach publicznych ze względu na ich bezgłośną pracę. Idąc w głąb ich zalet warto zauważyć, że unikalna konstrukcja elementów ślimakowych daje im możliwość szybkiego zatrzymania – a to to czyni je właściwym wyborem do obsługi chociażby wind. Chociaż nie mogą stanowić kompletnego układu hamulcowego, jako środek bezpieczeństwa dobrze współpracują z innymi elementami układu.
Natomiast absolutnie głównym powodem tego, że frezy ślimakowe są instalowane w tak wielu zastosowaniach, jest ich niezwykła konstrukcja – kompaktowa. To sprawia, że są idealnym uzupełnieniem aplikacji, które wymagają wydajności, ale mają ograniczoną przestrzeń, co jest doceniane w rozlicznych branżach.