Nieleczone żylaki
Zdrowie

Do czego prowadzi nieleczenie żylaków?

Brak rozpoczęcia leczenia może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań zagrażających nawet twojemu życiu. Niektóre z nich to:

Zapalenie żył bądź zakrzepica żylna

Podczas gdy krew zalega pośród żył zaczynają powstawać zakrzepy. Zaczyna pojawiać się ponad nimi zaczerwienienie skóry i obrzęk, który jest przewodnią przyczyną bólu. Kiedy dotyczy powierzchownej żyły, trzeba odciążać kończynę jak i przyjmować farmaceutyki przeciwzapalne przez okres paru tygodni. Tymczasem gdy sytuacja taka dotyczy żyły głębokiej, może dojść w jakimś momencie do oddzielenia się zakrzepu od ściany naczynia. Wędrujący wraz z krwią skrzep sprawić może, na przykład do blokady płuc.

Owrzodzenia podudzi

Jeżeli niedotleniona krew pocznie tłoczyć się w żyłach, wówczas malutkimi naczyniami przesącza się do tkanki podskórnej oraz tłuszczowej. Z początku ukazują się krwawe wybroczyny, a po pewnym czasie dochodzi do zanikania tkanek niedotlenioną krwią. W taki sposób pojawia się owrzodzenie, które jest niezmiernie trudne do wygojenia. Taki stan zapalny może rozprzestrzeniać się praktycznie na cały organizm.

Krwotok

Skóra nad żylakiem staję się sucha i cienka jak papier. Jeśli w przeobrażonej chorobowo żyle, ciśnienie krwi nadmiernie wzrośnie, istnieje zagrożenie, że jej ścianki mogą tego nie wytrzymać. Żylak ulega pęknięciu jak również skóra znajdująca się nad nim. Wtenczas dochodzi do krwotoku, nad którym niezmiernie ciężko jest zapanować. W zaistniałem przypadku powinno się jak najszybciej zawiadomić pogotowie, żeby nie doszło do wykrwawienia,  następnie położyć się i możliwie najwyżej unieść nogę do góry.

 

Tak aby uniemożliwić jedno z tych powikłań, należało by w celu tłumienia tworzenia się żylaków zakładać specjalne podkolanówki, rajstopy bądź pończochy, których zadaniem będzie uciskać nogę w właściwych miejscach i nie dopuszczą, aby krew cofała się niedomykającymi się zastawkami i odkładała się w żyłach. Wskazane jest przed zaśnięciem masować nogi gąbką lub ręką, poczynając od palców,  kierując się w stronę pachwin. Dodatkowo raz na jakiś czas, żeby tłumić żylaki,  warto zażywać leki przeciwzapalne, które wzmacniają naczynka krwionośne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *