zbiornik na deszczówkę
Dom i ogród

Czy zbiornik na wodę deszczową musi być drogi?

Nowoczesne systemy pozwalają nie tylko na sprawne magazynowanie deszczówki, ale również na jej efektywne wykorzystanie. W ten sposób ich użytkownicy chronią środowisko naturalne, a także dbają o własny portfel.

Jaki system na to wszystko pozwala? Ten, którego istotnym elementem jest zbiornik na deszczówkę do ogrodu. Odpowiednio dobrany zagwarantuje mnóstwo korzyści, obok których trudno przejść obojętnie.

Dla wielu osób i firm problemem mogą jednak okazać się kwestie finansowe. Zbiorniki i wszystkie elementy dodatkowe nie są bowiem tanie, a przecież nie każdy może sobie pozwolić na wydanie kilku tysięcy złotych. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu? Tak! Jest nim program Moja Woda, który pozwala na uzyskanie wysokiego dofinasowania. W sposób znaczący obniża ono niezbędne wydatki, dlatego warto się nim zainteresować.

Zbiorniki na deszczówkę – dopłaty

Wspomniany program realizowany będzie aż do roku 2024. Jest on kierowany do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami posesji, na której postawiony został jednorodzinny budynek mieszkalny.

Celem programu jest przede wszystkim ochrona zasobów wodnych. Wszystko poprzez zwiększanie retencji wody deszczowej. Przekłada się to na szeroko rozumianą ochronę przed skutkami postępujących zmian klimatycznych, które dotykają wszystkie państwa na świecie – nie tylko te biedne.

Warto podkreślić, że wysokość dofinansowania wynieść może do 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 5000 złotych. Jest to i tak bardzo dużo. Dzięki dopłacie nabywcy zbiorników mogą znacząco ograniczyć koszty poświęcone na inwestycję.

Oczywiście wszystko zostało opisane kluczowymi kryteriami, jakie trzeba spełnić kupując zbiorniki na deszczówkę. Dofinansowanie udzielane jest wówczas, gdy minimalny koszt kwalifikowany wynosi 2 tysiące złotych, a minimalna sumaryczna pojemność zbiornika lub zbiorników wynosi 2000 litrów.

Okres trwałości przedsięwzięcia musi wynieść co najmniej 3 lata, a zakupione produkty muszą być użytkowane na rynku polskim. Dodatkowym wymogiem jest prowadzenie dokumentacji projektu.

Jak widać, program Moja Woda może okazać się niezwykle pomocny. Zwłaszcza osobom chcącym zakupić zbiornik na wodę, które nie posiadają wystarczających środków. W przypadku spełnienia wspomnianych kryteriów, możliwe jest znaczne ograniczenie wydatków. Wszystko to działa z korzyścią dla właścicieli posesji, jak i środowiska naturalnego, które musi zmagać się ze postępującymi zmianami klimatycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *