asperger
Edukacja Zdrowie

Czy zespół aspergera da się wyleczyć?

Zespół aspergera zaliczany jest do zaburzeń na tle neurologicznym. Nie da się go zupełnie wyleczyć bowiem jest to jednostka kliniczna z zakresu zaburzeń psychologicznych i motoryki ruchowej natomiast odpowiednia terapia może sprawić, że osoba borykająca się z zaburzeniami tego rodzaju będzie w stanie normalnie i samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

Zespół aspergera niestety nie pozwala na sprawną komunikację z otoczeniem. Chory izoluje się, wycofuje bądź nie potrzebuje kontaktu z rówieśnikami ? najczęściej takie zachowania można zauważyć już w wieku przedszkolnym. Z drugiej jednak strony może być nadpobudliwy, zawsze w centrum uwagi, głośny, przez co jego zachowanie staje się odmienne i nietolerowane w społeczeństwie, które go odrzuca.

Pamiętajmy też o tym, że asperger to także zaburzenia motoryki ruchowej ? niezgrabne ruchy, niepoprawna wymowa to również cechy typowe, które sprawiają, że dziecko z aspergerem może nie być akceptowane.

Właśnie dlatego konieczna jest natychmiastowa terapia zespołu aspergera. Trzeba przy tym zaznaczyć, że uprzednio ogromne problemy sprawić może sprawić sama diagnoza zaburzeń tego rodzaju. Jeśli jednak konsultacja objawów odbędzie się przy obecności doświadczonego psychologa i neurologa to mamy duże szanse na odpowiednie rozpoznanie i indywidualna terapię.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że objawy aspergera są różne, różne jest tez ich natężenie. Wynika z tego, iż terapia zaburzeń musi odbywać się w sposób indywidualny, bo tylko wtedy może być skuteczna.

Nie zapominajmy, że leczenie aspergera jest długotrwałe i nie zawsze może dać oczekiwane rezultaty. Według statystyk, osoby, które borykały się z zaburzeniami tego rodzaju w dzieciństwie, w dużej większości dają sobie świetnie radę w samodzielnym, dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *