Okazuje się, że drewno jest jednym z najtrwalszych budulców. Przecież buduje się z niego nawet domy, które odpowiednio konserwowane, mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Nic więc dziwnego, że okna z drewnianą ramą cieszą się tak dużym powodzeniem. Po latach mody na okna PCV, to właśnie drewno wraca do łask. Dzisiaj zauważamy ich zalety, które mają dla nas większe znaczenie aniżeli atuty ram PCV. I chociaż ramy z drewna są nieco droższe, to stawiamy właśnie na takie. Poznaj główne zalety okien drewnianych i podejmij dobry wybór w kwestii tego rodzaju inwestycji.
Okna drewniane są nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne i trwałe. Dzisiaj pasują niemalże do każdej aranżacji. Nie wybierają ich już jedynie osoby, które gustują w stylu klasycznym. Okazuje się, że okna drewniane są doskonałym wyborem także do stylu nowoczesnego, modernistycznego. Są po prostu ponadczasowe.
Na samą trwałość okien drewnianych wpływa możliwość ich konserwacji. Okazuje się, że naprawa okien drewnianych nie jest większym problemem – samo drewno jest budulcem podatnym na wypaczenia, ale z drugiej strony jest świetnym materiałem, któremu można z łatwością dawać „drugie życie”. Ram PCV nie da się odnowić, jeśli staną się żółte od działania promieni słonecznych czy stosowania niewłaściwych środków pielęgnacyjnych, raczej ich nie naprawimy. Ramy PCV są też podatne na zarysowania, których nie da się zlikwidować.
Zupełnie inaczej jest z drewnem, które można szlifować, redukować ubytki, prostować. Nie ma możliwości, by dobra konserwacja nie ochroniła ram drewnianych przed zniszczeniem. Jeśli tylko będziemy stosować właściwe oleje, lakiery, pasty i środki czyszczące, nie ma możliwości, by nie były zachowane w idealnym stanie przez długie lata. Warto mieć na uwadze środki jakie zaleca producent okien, ponieważ zły dobór materiałów może skutkować uszkodzeniem okien.
Co ciekawe, okna z ramami drewnianymi są wybierane również ze względów estetycznych. To w ich przypadku mamy możliwość wyboru koloru, a nawet ozdobnego frezu. Okna PCV występują jedynie w kolorze białym, który nie zawsze pasuje do elewacji i wnętrza domu albo mieszkania.