Dom opieki ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort. Nad mieszkańcami domu sprawowana jest opieka medyczna, która pozwala złagodzić ból i zatrzymać rozwój niektórych chorób. Jest to istotne w przypadku choroby Alzheimera oraz innych typów demencji. Niezatrzymany rozwój tego typu chorób uniemożliwia samodzielne funkcjonowanie.
Innym przykładem pomocy, która jest świadczona w domach starości to pomoc paliatywna. Ten rodzaj pomocy dotyczy m.in. osób borykających się z chorobami onkologicznymi. Jest to szczególnie ważne ze względu na łagodzenie bólu, który znacząco ogranicza komfort funkcjonowania pacjenta. Opieka paliatywna dotyczy również osób u schyłku życia, ponieważ ma za zadanie minimalizowanie ryzyka związanego ze śmiercią w złym stanie fizycznym.
Pobyt w domu opieki ma na celu poprawienie poziomu opieki nad seniorem. Różnica jest zauważalna w porównaniu z opieką sprawowaną przez rodzinę w domowym zaciszu. Mieszkańcy domu uczestniczą w różnych zajęciach pozwalających poprawić sprawność fizyczną i mentalną. Nie ma tutaj mowy o wykluczeniu takiej osoby z życia społecznego, ponieważ w domu seniora panuje przyjazna rodzinna atmosfera. Do dyspozycji seniorów są sale z komfortowym wyposażeniem. Dostęp do biblioteczki czy telewizji to tylko nieliczne udogodnienia, jakie czekają na seniorów.
Mieszkańcy domu seniora nie są zostawieni sami sobie. Zawsze mają możliwość powiedzenia o tym, co ich niepokoi. Możliwość rozmowy z zaufaną drugą osobą jest sposobem na pozbycie się samotności, która wśród seniorów jest powszechnym zjawiskiem. Ponadto kluczową rolę odgrywa integracja z pozostałymi mieszkańcami. Wzajemne uczestniczenie w różnych zajęciach pozwala budować trwałe relacje, które przekładają się na samopoczucie mieszkańców domu opieki. Istnieje również możliwość spotkań z bliskim podczas odwiedzin. W wielu przypadkach kontakt z rodziną wpływa pozytywnie na samopoczucie seniorów.