zez
Zdrowie

Jak powstaje zez?

To właśnie zez jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu. Pojawiać się może już w pierwszych miesiącach życia dziecka jednak trudno go od razu zdiagnozować jako wadę. Narząd wzroku rozwija się bowiem do ukończenia przez malucha pierwszego roku życia i to wtedy dopiero mówić można o rzeczywistej chorobie oczu tego rodzaju.

Samo zezowanie wynika z nieprawidłowego funkcjonowania mięśni gałek ocznych i właśnie dlatego tak ważne jest, by diagnoza została wydana jak najwcześniej. Dzięki temu wada nie będzie się pogłębiać a dysfunkcja zostanie szybko zniwelowana. Co więcej, leczenie zeza u dzieci jest dużo mniej inwazyjne bowiem przebiega najczęściej poprzez stosowanie ćwiczeń ortoptycznych a tylko w 15% przypadków konieczny jest zabieg chirurgiczny. Operacje zeza u dorosłych są zaś stosowane dużo częściej ? wada u tych pacjentów jest już zazwyczaj niezwykle zaawansowana.

Wyjaśnijmy jednak samą istotę powstawania zeza. Jeśli narząd wzroku działa prawidłowo to każdym okiem porusza osiem mięśni: dolny, górny, przyśrodkowy, dwa skośne oraz dwa boczne. To właśnie one odpowiadają za odpowiedni ruch gałek ocznych, dzięki czemu dany obraz przedmiotu pada równocześnie na właściwą część siatkówki w obu oczach. Jeśli natomiast których z mięśni niedomaga, koordynacja widzenia zostaje zaburzona. W wyniku złej pracy oczu dochodzi zaś do obniżonej ostrości widzenia ? pacjent niedowidzi a w skrajnych przypadkach może nawet całkowicie stracić wzrok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *