Walka z zespołem aspergera
Zdrowie

Jak wykryć zespół aspergera?

Jak wykryć u dziecka zespół aspergera?

Kiedy udać się do specjalisty, kiedy zauważymy jakieś niepokojące nas objawy?

Z tymi pytaniami do czynienia ma coraz większa liczba rodziców. A to dlatego, że coraz więcej słyszy się o tzw. zespole aspergera.

Ale jak wykryć te objawy? Jeśli zaobserwujemy u naszego dziecka jakieś zaburzenia, problemy w kontaktach społecznych, to warto się wtedy udać do odpowiedniej osoby, która sprawdzi, czy nasze dziecka ma zespół aspergera.

Zauważmy, że trudności w kontaktach społecznych polegają na tym, że dziecko nie nawiązuje spontanicznie relacji z nowo poznanymi osobami, można powiedzieć, że wręcz nie szuka ono kontaktu z drugim człowiekiem. Nawet, jeśli dojdzie do zainicjowania kontaktu, to takie dziecko ma spore problemy z tym, aby taki kontakt podtrzymywać. Najczęstszymi objawami zespołu aspergera są przede wszystkim takie objawy jak:

  • niechęć do bawienia się w grupie ? to dlatego, że maluch ma problemy z dostosowaniem się do panujących w grupie reguł, zasad, najczęściej dziecko tworzy sobie tylko znane zasady, według których postępuje;
  • język, który jest używany przez dziecko, bardzo często jest nieadekwatny do jego wieku, nie brakuje w nim specjalistycznych określeń, które niejednokrotnie sprawiały by problem osobie dorosłej;
  • rozumienie żartów, przenośni ? takie dzieci nie potrafią rozróżnić takich sformułowań, najczęściej zbyt dosłownie odbierają znaczenie wypowiedzianych słów.

 

To chyba najczęstsze objawy. A więc, jeśli zauważymy, że nasze dziecko, np. ma zainteresowania, które z reguły charakteryzują osoby dorosłe, albo np. cztero-, pięciolatek wypowiada się jak osoba dorosła, używając przy tym bardzo skomplikowanych słów, to bez wątpienia powinniśmy się udać do specjalisty, który powie nam jaką terapię podjąć, aby nasza pociecha zachowywała się normalnie w społeczeństwie.

 

I na sam koniec należy wspomnieć, że zespół aspergera, to nie koniec świata. Z tym się żyje, a wiele znanych i cenionych na ziemi osób, posiada tą chorobę (dar). Trzeba przyznać, że osoby z zespołem aspergera cechują się z reguły wysoką inteligencją.

 

A jeśli nasze dziecko jest chore na zespół aspergera, to najlepiej podjąć próbę terapii, poprzez zapisanie takiego dziecka do odpowiedniego przedszkola z terapią ZA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *