Większość studentów kierunków ekonomicznych spotyka się z problemem wyznaczenia opłacalnej ścieżki kariery zawodowej, a to niestety coraz trudniejsze, chociażby ze względu na presję prawną związaną z zatrudnieniem i ogromnym klinem podatkowym obowiązującym w większości umów. W Polsce przy legalnym zatrudnieniu odpada właściwie połowa zarobków, więc nikt świadomie nie chce się narażać na takie straty. Stąd konsekwencje szarej strefy lub motywacja do zarobkowania na emigracji, za granicą. W jaki sposób jednak warto podejść do zarządzania własną ścieżką kariery w tak trudnym podatkowo systemie? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.
W jakim kierunku można pójść po studiach ekonomicznych i co się najbardziej opłaca?
Coraz więcej właścicieli działalności gospodarczych współpracuje z eksperckimi podmiotami zewnętrznymi w kwestiach bieżących rozliczeń pracowników i generalnie biznesu. Outsourcing usług księgowych cieszy się rosnącą popularnością, ponieważ odciąża ze spraw formalnych i pomaga nawet w optymalizacji podatkowej. Kadry i płace kurs to bardzo dobry początek dla każdego absolwenta, czy studenta, jeszcze przed zakończeniem edukacji. Na takim kursie można poznać realne procedury zgłaszania pracowników do ubezpieczeń w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych albo nauczyć się sporządzania właściwej treści umowy o dzieło, zlecenie, umowy o pracę, regulaminów pracowniczych i innych przydatnych dokumentów. Kurs kadry i płace odnosi się także do rozliczania czasu pracy, wiąże się mocno z omówieniem kodeksu pracy i praktykami rozliczania pracy na zmianie nocnej.
Dlaczego absolwenci wybierają szkolenia finansowe?
Tak naprawdę szkolenia finansowe zawierają zestaw przydatnej wiedzy nie tylko do pracy w działach księgowości, ale w celu rozwijania własnej działalności gospodarczej. A przecież preferencyjny ZUS obowiązuje przez pierwsze dwa lata z delikatnym hakiem ze względu na promocyjne półrocze obejmujące wyłącznie składkę zdrowotną.