Każdy, kto zdecydował się pójść na studia, po zaliczeniu wszystkich przedmiotów zobligowany jest do napisania oraz tzw. obrony swojej pracy dyplomowej. Jest to ostatni egzamin, po którego zdaniu będziemy mogli posługiwać się konkretnym tytułem (np. inżynier, magister, doktor). Polega on na napisaniu obszernej pracy na temat, który powiązany jest z wiedzą zdobytą podczas naszej nauki oraz pracy. Zależnie od uczelni i stopnia studiów, które kończymy, objętość pracy może wynosić od 30 do nawet ponad 100 stron A4. Dla niektórych napisanie takiej pracy jest bardzo dużym wyzwaniem, dlatego warto trzymać się kilku zasad, które mogą pomóc w realizacji takiej pracy.
Wybierając temat pracy, powinniśmy zdecydować się na coś, na czym się znamy lub o czym mamy pojęcie. Napisanie kilkudziesięciu stron na znany nam temat jest ciężkim zadaniem, więc pisanie o czymś, o czym nie ma się pojęcia, graniczyłoby z cudem. Jeżeli regulamin uczelni nam na to pozwala, możemy także napisać pracę dyplomową, opierając się na wiedzy nabytej w miejscu naszego zatrudnienia lub po prostu naszej pasji.
Bardzo pomocny w pisaniu pracy może okazać się nasz promotor, dlatego powinniśmy wybrać osobę, która realnie jest w stanie nam pomóc. Zadaniem opiekuna naszej pracy jest nie tylko egzekwowanie i sprawdzanie postępu w pisaniu, ale również ukierunkowanie i podpowiadanie studentowi, co może zawrzeć w swojej pracy.
Kolejnym ważnym elementem napisaniu pracy dyplomowej są odpowiednie źródła. Niezależnie od tematyki naszej pracy na pewno znajdziemy wiele przydatnych informacji w różnego rodzaju literaturze. Alternatywnie możemy także zakupić materiały pomocnicze u osób, które zajmują się ich tworzeniem. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło typu „ogłoszenia pisanie prac” i znaleźć odpowiadającą nam ofertę.