odkażanie gabinetów dentystycznych
Zdrowie

Odpowiednia dezynfekcja miejsc usługowych – jak to zrobić?

W dobre pandemii koronawirusa miejsca usługowe, aby móc dalej funkcjonować i przyjmować, muszą zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo sanitarne. Obostrzenia są surowe, a policja i sanepid nie mają skrupułów, aby wystawić mandat dla przedsiębiorców nieprzestrzegających zaleceń.

 

Obecnie właściciele zastanawiają się, jaka dezynfekcja salonów kosmetycznych, gastronomicznych, czy sklepów jest najlepsza. Jak zapewnić odpowiednią czystość mikrobiologiczną? Jakie metody sterylizacji są najlepsze? Odpowiedz na ten kwestie, znajdziecie w tym artykule.

 

Wykorzystanie lamp sterylizujących UVC

 

Lampy UVC świetnie sterylizują powierzchnie. Obecnie używane są bardzo często, gdyż właśnie świetnie sprawdzają się do zabijania bakterii i wirusów na większych powierzchniach oraz pomieszczeniach.

 

Dezynfekcja UVC jest uznawana przez wirusologów jako jedną z najbardziej skutecznych metod zabijania drobnoustrojów. Jednak zaznaczają oni, że dotyczy to jedynie powierzchni. Lampa UVC nie dezynfekuje ubrań pracowników, butów, czy ich rąk – a przecież to właśnie w taki sposób przenosi się koronawirus. Co więcej, aby przestrzeń została odpowiednio zdezynfekowania przez lampę UVC, to należy spełnić szereg warunków.

 

Po pierwsze, powierzchnia powinna być naświetlane światłem z lampy przez ciągłych 8 godzin. Warto zauważyć, że bezpośrednie działanie lampy to emitowanie promieniowania UVC, które jest zagrożeniem dla człowieka. Oznacza to, że lampy mogą być włączone tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu nie ma ludzi. Zestawiając to z ilością godzin potrzebnych do dezynfekcji, okazuje się, że lampa UV może być włączona jedynie w nocy lub po zamknięciu.

 

Dodatkowo istotne znaczenie w odpowiednim funkcjonowaniu lamp ma ustawienie ich na właściwej wysokości, dobraniu odpowiedniej mocy do wysokości, szerokości i powierzchni pomieszczenia. Należy o tym pamiętać przy włączeniu lamp UV

Ozonowanie pomieszczenia

 

Oczyszczacz powietrza ozonem jest kolejnym pomysłem na odkażanie pomieszczenia. Właściwości ozonu idealnie nadają się do sterylizacji większych powierzchni, a przy okazji nie niszczy ważnych przedmiotów.

 

Czy ozonowanie jest skuteczne w przypadku koronawirusa? Według wirusologów niestety ozon nie dotyczy patogenów wirusowych. Jest to świetny pomysł na pozbycie się bakterii czy grzybów, jednak nie wirusów. Ta metoda idealnie nadaje się do dezynfekcji po kwarantannie lub do użycia jako profilaktyka. W końcu osłabienie odporności spowodowane inną chorobą również przyczynia się do łatwiejszego zarażenia się koronawirusem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *