siłownia
Zdrowie

Pierwsze ćwiczenia na siłowni ? jak sobie z nimi poradzić?

 

Wiele osób udając się po raz pierwszy na siłownię nie ma pojęcia jak tak naprawdę powinien wyglądać efektywny trening. Zaczynają więc od ćwiczeń na niewłaściwych przyrządach, o złej intensywności. Bardzo często biorą także przykład z innych ćwiczących nie zdając sobie sprawy jak wielka różnica jest pomiędzy planem treningowym osób początkujących a tymi, którzy są już na etapie zaawansowanym. Taka postawa wiąże się nie tylko z brakiem pożądanych efektów, ale bardzo często również z kontuzjami, które w efekcie uniemożliwią dalsze uczęszczanie na siłownię.

Pamiętajmy więc, że podstawą jest rozgrzewka a ta nie powinna być krótsza niż 15 minut. Powinny ją stosować zarówno osoby będące po raz pierwszy na siłowni jak i ci, którzy ćwiczą już od dłuższego czasu. Rozgrzewka nie powinna być nazbyt intensywna, wystarczą ćwiczenia aerobowe na bieżni, stacjonarnym rowerku czy orbitreku ? z powodzeniem można łączyć wykonywanie ćwiczeń na różnych przyrządach tego rodzaju.

Co ważne, właściwe ćwiczenia na siłowni powinny być dostosowane do naszych możliwości ? liczy się tutaj stan zdrowia oraz kondycja, która przeważnie na początku jest dosyć marna. Siłownia powinna być odwiedzana przez osoby początkujące średnio trzy razy w tygodniu a trening właściwy ma być wykonywany nie dłużej niż jedną godzinę. Ważne są ćwiczenia ogólnorozwojowe, czyli takie, które będą wpływać na wszystkie partie naszego ciała. Na początku nie nastawiajmy się na ćwiczenia dające efekt tylko na poszczególne. Najpierw musimy rozruszać i przygotować wszystkie mięśnie do intensywnych treningów ? bierzmy więc pod uwagę zarówno ćwiczenia wzmacniające kończyny dolne, górne czy tułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *