Strategia, której podstawą jest sprawne zarządzanie kadrą zatrudnionych pracowników, jest kluczem do sukcesu działalności całej firmy. Osoby, które zajmują stanowisko managerskie, przechodzą najczęściej szereg specjalistycznych szkoleń, dzięki którym zarządzanie personelem przychodzi im łatwo i z pożądanymi efektami.
Osoby, które chcą inwestować w przyszłość firmy, powinny skupić się nie tylko na jej zasobach materialnych, ale właśnie przede wszystkim na zatrudnionej kadrze. Nie każde przedsiębiorstwo to przecież hala produkcyjna, na której pracują maszyny. Aby zadbać o odpowiednie warunki pracy ludzi i ich odpowiednią motywację w pierwszej kolejności należy samemu nauczyć się właściwego podejścia.
Doskonałym przykładem nauki dla managerów albo osób, które w przyszłości planują objąć takie stanowisko pracy, są gry symulacyjne szkoleniowe. Taką jest na przykład „Winnica”. Gra trwa dokładnie 2 godziny, a gracze zostają podzieleni na podzespoły. Ich zadaniem jest na tyle sprawne zarządzanie, by osiągnąć jak najlepszy wynik finansowy, bo przecież o to tak naprawdę chodzi w biznesie, ale również muszą skupiać się na rozwoju każdego pracownika.
Jeśli ktoś zastanawia się, jaki efekt przynosi takie szkolenie i podjęcie tego rodzaju gry, odpowiedź jest prosta. „Winnica” rozwija umiejętności, takie jak przywództwo, zarządzanie według konkretnych strategii, radzenie sobie z problemami czy działanie pod presją stresu i czasu. To przecież cechy, którymi ma charakteryzować się każdy manager zespołu.
Nie ma wątpliwości, że gry symulacyjne szkoleniowe są dobrą opcją na kształtowanie cech kadry managerskiej. Należy je jednak dobierać właściwie, patrząc choćby na specyfikę działalności firmy czy branżę, w której działa. Priorytetem jest tutaj indywidualne nastawienie i radzenie sobie z dysfunkcjami, jakie występują w danych strukturach organizacyjnych. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że ta sama gra szkoleniowa będzie dobra dla każdego managera czy pracownika, którego obowiązkiem zawodowym jest zarządzanie personelem.