Bezpieczeństwo kosmetyku
Uroda

Terminy przydatności kosmetyków a ich bezpieczeństwo

Terminy przydatności to coś, co znajdujemy nie tylko na produktach spożywczych, ale również kosmetycznych. Należy mieć na uwadze, że ich umieszczenie na opakowaniach produktów nie jest jedynie związane z regulacjami prawnymi. Kosmetyki, które są użytkowane po terminie ważności tracą swoje właściwości, a nawet mogą niekorzystnie wpływać na naszą skórę oraz organizm.

Kosmetyki, które zmieniają swoje walory wizualne, zapachowe, jak i konsystencję nie nadają się do użytkowania. Często popełnianym błędem jest stosowanie balsamów do opalania sezon po sezonie. Nawet, jeśli są jeszcze w okresie przydatności do użycia bądź termin ten w niedługim czasie upływa, nie są w stanie zapewnić należytej ochrony przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

W przypadku produktów kosmetycznych znajdujemy niejako dwa rodzaje dat określających, przez jaki czas można korzystać z danego produktu. Jest to termin przydatności do zastosowania oraz okres, przez jaki można stosować dany produkt licząc od momentu otwarcia opakowania. Należy pamiętać również o tym, że długość okresu zdatności danego kosmetyku znacząco skraca się, jeśli ów przechowywany jest w nieodpowiednich warunkach.

Na wielu produktach znajdujemy oznaczenie 6M, które oznacza, iż produkt jest zdatny do stosowanie przez okres 6 miesięcy, ale od momentu otwarcia opakowania z produktem, a nie jego pierwszego zastosowania. W przypadku produktów, których termin do stosowania przekracza 30 miesięcy, znajdujemy na opakowaniach symbol PAO, otwartego słoiczka.

Na opakowaniach możemy znaleźć następujące okresy trwałości kosmetyków po ich otwarciu:

  • krem do twarzy: od 3 do 6 miesięcy,

  • krem w tubce lub dozowniku: do 24 miesięcy,

  • balsam do ciała: od 6 do 12 miesięcy,

  • samoopalacz: od 6 do 12 miesięcy,

  • preparat z filtrem UV: 1 sezon

  • tusz do rzęs: od 3 do 6 miesięcy,

  • podkład w płynie: od 6 do 12 miesięcy,

  • puder w kamieniu: do 3 lat,

  • pomadka do ust: do 2 lat,

  • cienie do powiek w kamieniu: do 3 lat.

Stosowanie kosmetyków zgodnie z datą upływu terminu ważności jest szczególnie ważne dla osób mających wrażliwą skórę, wykazujących skłonność do podrażnień i alergii. Także dla osób w podeszłym wieku oraz dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Wraz z upływem terminu ważności bezpieczeństwo stosowania poszczególnych produktów kosmetycznych maleje. W najlepszym wypadku mogą ów nie przynosić pożądanych efektów, nierzadko jednak może dochodzić do podrażnień, różnego rodzaju reakcji alergicznych i innych niekorzystnych skutków na skórze, jak i dla organizmu.

Więcej na temat oceny bezpieczeństwa kosmetyku można przeczytać tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *