Lepiej zostawić po sobie testament, a może jednak bardziej sprawdzi się darowizna? Okazuje się, że kwestie dziedziczenia oraz pozostawiania po sobie spadku mogą być niezwykle skomplikowane. Po śmierci spadkodawcy, podział majątku nie zawsze jest prosty, dochodzą przecież uregulowania dotyczące wydziedziczenia czy przepisania majątku na osobę niespokrewnioną, która nie jest spadkobiercą ustawowym. A co z zachowkiem?
Kiedy lepiej sprawdzi się testament?
Testament to dokument, który dobrowolnie spisuje jeszcze za życia osoba, której majątek zostanie przekazany po śmierci spadkobiercom. W testamencie podział majątku może być dowolny, zgodnie z wolą i życzeniem spadkodawcy. Co więcej, można wskazać w nim również osoby, które nie są spadkobiercami ustawowymi, a więc nie pozostają ze spadkodawcą spokrewnione. Jak przyznaje adwokat Łukasz Kowalski, testament może być sporządzony odręcznie, coraz częściej zaleca się jednak spisanie testamentu u notariusza, dzięki czemu nie może on ulec podważeniu. Cieszy fakt, że coraz więcej osób korzysta z pomocy prawnej w ramach sporządzania testamentu, dbając tym samym o dogodny podział majątku oraz odpowiednie zabezpieczenie wszystkich spadkobierców. Warto wiedzieć, że sprawy spadkowe Częstochowa to wciąż jedne z najczęściej prowadzonych w sądownictwie, nierzadko są źródłem silnego konfliktu pomiędzy stronami.
Pamiętaj, że spisując testament, zachowujesz prawo do uzyskania zachowku przez osoby, które są spadkobiercami ustawowymi, nawet jeśli nie uwzględnisz ich w testamencie.
Co to jest darowizna?
Darowizna jest umową, zgodnie z którą majątek bądź jego część przekazuje się wskazanej osobie. Umowa darowizny ma priorytet, nawet jeśli został sporządzony testament. Nie ma możliwości, aby darowiznę podważyć, a jeśli cały majątek został podarowany jednemu ze spadkobierców, inni nie mają prawa do otrzymania zachowku. Co ciekawe, notarialnie spisana umowa darowizny może dotyczyć przekazania majątku zarówno osobie spokrewnionej, jak i niespokrewnionej.
Co wybrać – darowizna czy testament?
Testament można podważyć i unieważnić, jeśli są ku temu solidne podstawy. Testament nie wyklucza również z uzyskania części spadku przez osoby, które są spadkobiercami ustawowymi, nawet jeśli nie zostały one wskazane w takim dokumencie.
Darowizna jest przekazaniem majątku według woli spadkodawcy jeszcze za życia i może całkowicie wykluczyć z dziedziczenia innych spadkobierców, również tych ustawowych.
Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.