Stan naszych żył
Zdrowie

Testy sprawdzające stan naszych żył

Jest kilka sposobów sprawdzających stan naszych żył.

 

Pierwszym z nich jest próba opaskowa

Polega ona na tym, iż pacjent leży z nogami uniesionymi do góry, a lekarz masuję mu nogę tak jakby całą krew próbował wycisnąć do brzucha. Następnie na udo nakłada gumową opaskę uciskową. Później pacjent staję, w tym czasie noga jest gładka i nie ma śladów żylaków. Lekarz ściąga opaskę, krew zaczyna się cofać i natychmiast zaczynają się pojawiać żylaki. Świadczy to o niczym innym jak niewydolności naszych zastawek u ujściu badanej żyły.

 

Kolejną z metod jest próba marszowa

Pacjent znajduję się w pozycji stojącej, specjalista nakłada opaskę gumową wysoko na jego udzie. Przez parę minut pacjent spaceruje po gabinecie. W tym momencie z powierzchownych żył, nasza krew poprzez pracujące mięśnie wciskana jest do żył głębokich. Jeżeli po odbyciu takiego spaceru żylaki przestaną być widoczne, świadczyło to będzie o tym, iż zastawki żył głębokich są w dobrym stanie, gdyż zatrzymują krew. Jest to bardzo istotne ponieważ jeżeli podczas operacji gałęzie i pień żyły powierzchownej zostaną usunięte, jej rolę przejmie żyła głęboka dlatego musi być ona wydolna.

 

Trzecim sposobem jest badanie duplex – doppler

Jest to niezwykle precyzyjne i bardzo nowoczesne badanie USG. Podczas zajmowania przez pacjenta pozycji leżących, stojących jak i siedzących, specjalista wodzi po skórze naszej kończyny głowicą aparatu dopplerowskiego. Na ekranie monitora widzi zastawki i może ocenić czy są one zdrowe i sprawne oraz czy nie ma zakrzepów w żyłach. Posiada również możliwość przyjrzenia się naszej krwi, czy płynie pod dobrym ciśnieniem i bez przeszkód, widoczne jest to w postaci kolorów czerwonego i niebieskiego. Ten drugi informuje go o możliwości istnienia zakrzepów w tych miejscach. Metoda ta może oceniać zarówno stan żył powierzchownych jak i głębokich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *