wózki paletowe
Technologia

Uprawnienia do obsługi wózków widłowych

Czy wiesz, że wózki widłowe to jeden z najczęściej wykorzystywanych sprzętów w hurtowniach, na magazynach, w fabrykach czy sklepach o dużej powierzchni? Wszystko dlatego, że urządzenia tego rodzaju pozwalają transportować, wydawać i ogólnie zarządzać towarem układanym na paletach. Takie wyroby mogą być dużych gabarytów albo o dużej wadze, nawet do kilku ton. W licznych przypadkach niemożliwe byłoby układanie takich wyrobów pracą ludzkich rąk. Okazuje się jednak, że nie wszyscy zatrudnieni mogą korzystać z wózków widłowych. Do realizacji takich zadań niezbędne są specjalne uprawnienia.

Jak zostać operatorem wózka widłowego?

Operatorem urządzeń, takich jak wózki paletowe, mogą być tylko osoby w pełni sprawne fizycznie. Takie podchodzą do kursu, który organizowany jest przez Urząd Dozoru Technicznego bądź ośrodki przez UDT autoryzowane. Co ciekawe, szkolenie na wózki magazynowe może odbywać się także w miejscu zatrudnienia, jeśli to pracodawca takowe organizuje, a udział w nich ma wziąć co najmniej kilku pracowników.

Sam kurs trwa około 2 tygodnie i jest podzielony na dwie części. Pierwsza jest teoretyczna i zakłada naukę teorii – bezpieczeństwa i higieny pracy, zdobywanie wiedzy o budowie wózków, serwisowaniu i technicznej obsłudze takich sprzętów. Wtedy kursant dowiaduje się, jakie koła do wózków widłowych są najlepsze, jak zasilany jest taki sprzęt, czy jak zachować optymalną ostrożność podczas operowania urządzeniem.

Druga część to praktyka, a więc realna nauka operowania wózkiem. Kiedy kursant zaliczy dwie części szkolenia, czeka go jeszcze egzamin i dopiero jego pozytywne zdanie uprawnia do operowania takim sprzętem w warunkach zatrudnienia.

Ciekawostką jest to, że operator wózka widłowego może liczyć na naprawdę wysokie wynagrodzenie. Nadal tego typu specjalistów brakuje na polskim rynku. Pracownicy, którym oferowany jest taki kurs przez pracodawcę, powinni z tej propozycji skorzystać. Istotne jest to, że kurs na wózki widłowe to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, więc dzięki pracodawcy można generować spore oszczędności. Co więcej, raz zdobyte uprawnienia na operatora wózka widłowego są obowiązujące bezterminowo i na terenie całej Polski, a nawet całej Unii Europejskiej.

W każdym przypadku należy jednak pamiętać, że praca na wózku widłowym wiąże się też z ogromną odpowiedzialnością i trzeba być świadomym zagrożeń, jakie z niej wynikają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *