stacja kontroli pojazdów
Motoryzacja

Badanie techniczne auta – kiedy wykonać?

Nie ma jednego konkretnego terminu wykonania badania technicznego dla wszystkich zarejestrowanych w Polsce pojazdów mechanicznych. Każdy właściciel samochodu musi takowe wykonać raz w roku, chodzi o to, by badanie było aktualne zawsze, natomiast termin przeprowadzenia badania jest indywidualny dla każdego auta.

Każda stacja kontroli pojazdów wykonuje dokładnie te same badania techniczne auta. Różnić się może jedynie sprzęt, natomiast same aspekty badania są identyczne. Co więcej, diagnosta, który je przeprowadza, musi mieć konkretne uprawnienia. Nie ma więc mowy o jakichkolwiek uchybieniach.

Jeśli podczas badania technicznego wykryta zostanie jakaś usterka, właściciel auta zobowiązany jest do jej naprawy, a do tego czasu wydanie decyzji o przejściu badania technicznego zostaje wstrzymane. Po naprawie auto przechodzi badanie raz jeszcze. Wszystko po to, by eliminować zagrożenie na drodze, jakie może wynikać z poruszania się wadliwych pojazdów mechanicznych.

Pamiętajmy, że badanie techniczne wykonuje się raz w roku, a za nieważne badanie właściciel auta otrzymuje mandat karny. Taki samochód nie może być użytkowany do czasu przeprowadzenia badania. Aby mieć pewność ciągłości badania technicznego, warto robić aktualizację przynajmniej na kilka dni przed ostatecznym terminem. Wizyta na stacji kontroli pojazdów nie zajmuje zbyt dużo czasu, można odbyć ją bez zapisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *