Zespół Aspergera
Zdrowie

Zespół Aspergera – jak go leczyć?

Dzieci z zespołem Aspergera, to dzieci z lekkim autyzmem, które mają własny, bardzo często kolorowy świat. Na całe szczęście, jeśli uda nam się w miarę wcześnie wykryć, jesteśmy w stanie doprowadzić do tego, że nasze dziecko będzie mogło w przyszłości żyć w miarę normalnie.

Oczywiście, będzie się to wiązało z dość sporym wysiłkiem z naszej strony, ale uzyskany efekt da nam, jako rodzicom takiego malucha dużą satysfakcję.

Zacznijmy po kolei, od wyjaśnienia na sam początek, czym tak właściwie zespół Aspergera jest.

Najkrócej można opisać go jako zaburzenie mieszczące się w spektrum autyzmu.

Zdiagnozowanie tej choroby jest bardzo trudne, choć lista objawów, które mogą nam coś na ten temat powiedzieć, jest naprawdę bardzo długa. Dlaczego tak jest, choć objawów jest tak dużo??

Praktycznie każdy z nas, nawet część lekarzy nie dopuszcza do siebie myśli, że dziecko, które jest bardzo niegrzeczne, nie uczy się, nie lubi bawić się ze swoimi rówieśnikami, może być chore na zespół Aspergera. Niestety, z reguły bagatelizowanie takich objawów niesie za sobą konsekwencje. Oczywiście, my jako rodzice ich do końca nie doświadczymy, ale nasze dziecko w przyszłości może mieć spore problemy z dostosowaniem się do życia w społeczeństwie. A im szybciej wykryjemy tą wadę, to wcześniej możemy rozpocząć terapię, a tym samym jej rezultaty będą o wiele lepsze.

Poniżej lista najczęstszych objawów, które mogą wskazywać, że nasze dziecko jest chore na zespół Aspergera:

  • upośledzenie komunikacji słownej i pozasłownej;
  • duże trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych;
  • bardzo specyficzne zainteresowania, które przyjmować mogą czasem formę obsesji;
  • bardzo dużą niechęć do wszelkich zmian.

 

Oczywiście, to tylko mały skrawek objawów, które mogą nam zasugerować, że nasze dziecko jest chore na zespół Aspergera. Wtedy też najlepiej udać się do odpowiedniego specjalisty, wtedy też uzyskamy najważniejsze informacje, w jaki sposób maksymalnie zminimalizować skutki uboczne.

Jeśli nasz maluch jest jeszcze w wieku do trzech lat, to bardzo ważne jest aby wybrać dla takiego dziecka odpowiednie przedszkole dla dzieci z zespołem aspergera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *