dieta eliminacyjna objawy
Zdrowie

Dieta na wrzody żołądka — co jeść a czego unikać?

Wrzody żołądka to rodzaj ran, ubytków i owrzodzeń na błonie śluzowej żołądka. Ten stan zapalny zawsze prowadzi do dokuczliwych dolegliwości, a bagatelizowany, może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zgonu. Jedną z metod zapobiegania występowaniu wrzodom żołądka oraz łagodzenia przykrych objawów, jest odpowiednia dieta. Sprawdź, co jeść, aby uzupełnić farmakologiczne leczenie wrzodów żołądka i czym prędzej wrócić do zdrowia. 

Zasady żywieniowe w leczeniu wrzodów żołądka

Podstawą jest dieta eliminacyjna, która zakłada spożywanie oraz ograniczenie jedzenia konkretnych produktów spożywczych. Należy jednak zwrócić uwagę, że dieta na wrzody żołądka to również nowe nawyki żywieniowe. Zaleca się:

  • jedzenie często, ale mniejszych porcji, 
  • jedzenie produktów gotowanych, 

Czy wiesz, na czym polega dieta eliminacyjna? Co jeść w przypadku potwierdzenia wrzodów żołądka? Sprawdź, co powinno znaleźć się na Twoim talerzu. 

Produkty dozwolone przy wrzodach żołądka

Dieta na wrzody żołądka powinna być lekkostrawna, pozbawiona dużej zawartości tłuszczu. Zaleca się spożywanie chudego mięsa, warzyw i owoców gotowanych. Korzystnie działają napary ziołowe, szczególnie z rumianku, nagietka, nasion lnu, korzenia lukrecji czy korzenia prawoślazu. 

Czego nie jeść przy wrzodach żołądka?

Dieta eliminacyjna na wrzody żołądka powinna wykluczyć potrawy smażone, tłuste i ciężkostrawne. Nie zaleca się również jedzenia warzyw kapustnych oraz tłustego nabiału. Najlepiej sprawdzają się dania gotowane, gotowane na parze, duszone albo pieczone w rękawie foliowym. Warto wyeliminować cukier, sól, ostre przyprawy. Niekorzystnie działają słodycze, napoje gazowane, alkohol, mocna herbata oraz kawa. Osoby, które zmagają się z wrzodami żołądka, powinny zwalczyć nałóg nikotynowy. 

 

Pamiętaj, że sama dieta na wrzody żołądka nie wystarczy. Konieczne jest zachowanie codziennej higieny, zarówno w zakresie przyrządzania posiłków, jak i higieny jamy ustnej. Co ważne, należy niwelować stres, bo to właśnie ten czynnik przyczynia się do powstawania wrzodów żołądka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *