koła zębate samolot
Technologia

Idealne wykańczanie kół zębatych, czyli jak zastosować przeciągacze i nie dopuścić do niedoskonałości powierzchni?

Wykańczanie jest często ostatnim krokiem w procesie produkcji kół zębatych. Istnieją różne techniki wykańczania, które umożliwiają modyfikację właściwości obrabianej części, a także zapewniają jej ostateczny wygląd. W ostatnich latach pojawiły się innowacyjne elementy i procesy wykańczania w dziedzinie nacinania kół zębatych, oferując producentom możliwość optymalizacji ich procesów i szybszej produkcji części mechanicznych o wyższej wydajności – przeciągacze do kanałków należą do tej grupy.

Wykańczanie wibracyjne wspomagane chemicznie

Konwencjonalna metoda, czyli tradycyjne wykańczanie wibracyjne polega na umieszczaniu kół zębatych w pojemniku wibracyjnym wypełnionym elementami ściernymi w celu zmiękczenia ostrych krawędzi lub skorygowania pewnych niedoskonałości powierzchni, w czym pomagają często przeciągacze do rowków. Natomiast, jeśli chodzi o wykańczanie wibracyjne wspomagane chemicznie, wykorzystuje specjalnie opracowane związki chemiczne z nieściernymi składnikami, co pozwala uzyskać specyficzną powłokę na produkowanych kołach zębatych. Technologia ta ma szczególne zastosowanie w samochodowych układach przekładniowych i elementach silnika, takich jak:

  • wałki rozrządu,
  • wały korbowe.

Oczywiście to niejedyny sposób obróbki, w którym mogą być wykorzystane przepychacze do rowków. Spójrzmy również na przykładową alternatywę.

Turbo-ścierna obróbka kół zębatych

Jedną z właściwości odróżniających obróbkę turbo-ścierną od wykończenia wibracyjnego jest to, że jest to metoda sucha, nie wymagająca użycia cieczy, choć przeciągacze do wielowypustów również mogą w niej odgrywać dużą rolę. Części są mocowane na wrzecionie, podobnie jak w poziomym centrum obróbkowym, i są obracane z wysoką prędkością.

 

Chociaż skorzystanie z tej technologii wymaga znacznych inwestycji, producenci części mechanicznych mogą w rezultacie bardzo szybko tworzyć kontury krawędzi i inne wykończenia powierzchni. Co więcej, maszyny mogą pomieścić koła zębate o dużej średnicy, co jest nie do pomyślenia w przypadku innych wymienionych powyżej metod wykańczania. Przeciągacze i przepychacze – konstrukcja oraz różnice w procesie przeciągania to temat, który warto w tym kontekście powiększyć, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie daje współczesna technologia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *