storyboard
Technologia

Co to jest storyboard?

Storyboard, czyli scenorys jest graficznym odzwierciedleniem scenariusza produkcji filmowej. To nic innego jak zbiór obrazków, które traktują o poszczególnych scenach, jakie mają być kręcone.

Trzeba przyznać, że storyboard jest niezwykle pomocny dla reżyserów, ale również scenarzystów a nawet operatorów i montażystów. Korzystają z niego też nierzadko aktorzy, którym graficzne ujęcia scen przypominają o najważniejszych aspektach gry.

Scenorys tego rodzaju powstaje przy każdej produkcji filmów reklamowych, kręceniu seriali czy filmów ? jest sporym ułatwieniem i wskazówką dotyczącą wizji danego ujęcia.

Storyboard może być wykonany odręcznie przez rysownika, można go również stworzyć komputerowo, najważniejsze, by przedstawiał od krok po kroku każdą scenę, jaka ma być kręcona.

Można śmiało powiedzieć, ze storyboard to nic innego jak komiks, który jednak powstaje nie na podstawie danego filmu czy serialu a jeszcze przed jego kręceniem. Żadną nowością nie jest realizacja filmów reklamowych nierzadko zdarza się, że powstają całe książki scenorysowe. Wyobraźmy sobie jak obszerne muszą być w przypadku seriali, tak zwanych tasiemców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *