kocioł co
Dom i ogród

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Koszty rocznego ogrzewania są ogromne i tak naprawdę, pochłaniają większą część naszego budżetu. Za roczne ogrzewanie, w zależności od wyboru paliwa opałowego płacimy od 3 000 złotych do nawet 8 500 złotych. Na szczęście, istnieją doskonałe sposoby na to, by oszczędzać na ogrzewaniu i to nie tylko poprzez nabywanie gorszej jakości surowców opałowych czy korzystanie z tańszych pieców. Wręcz przeciwnie, zarówno opał jak i kotły muszą być najlepszej jakości, bo tylko wtedy są najbardziej wydajne.

Warto na pewno odsłonić grzejniki, bo ich obudowanie spowoduje znaczne utrudnienia w rozprzestrzenianiu się ciepła. Okazuje się, że przez niepotrzebne osłanianie grzejników, straty ciepła wynoszą nawet 20%.

Pamiętajmy też o odpowiednim uszczelnieniu okien oraz drzwi. Nieszczelne elementy naszego domu mogą spowodować utratę nawet 25% generowanego ciepła.

Warto też utrzymywać jedną temperaturę w domu. Optymalnym jest, zamontowanie termostatów. Temperatura powietrza powinna wynosić zaś 20 stopni Celsjusza.

Co ważne, należy wietrzyć mieszkanie czy dom. Wietrzenie ma być krótkie, ale intensywne. W tym czasie należy zakręcić grzejniki. Niekorzystnym jest zaś długotrwałe wietrzenie, ponieważ pomieszczenie może się w znaczny sposób wyziębić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *