śnieg
Motoryzacja

Jazda samochodem podczas śnieżycy

Podróż podczas obfitych opadów śniegu nie jest komfortowa, bywa wręcz niebezpieczna. Widoczność jest wtedy mocno ograniczona a przyczepność kół nie jest tak dobra na jezdni mokrej jak na tej suchej. Co więcej, biały puch nierzadko zasypuje drogowe znaki, uniemożliwiając ich dobry odczyt. Właśnie dlatego, biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę, jazda samochodem musi być wtedy naprawdę ostrożna. Nie możemy stanowić zagrożenia ani dla samych siebie ani innych uczestników ruchu drogowego ? pamiętajmy, że to nie tylko inni kierujący pojazdami mechanicznymi, ale również piesi.

Podróż podczas śnieżycy to nie lada wyzwanie dla kierowców. Przy dużych opadach śniegu występuje też nierzadko silny wiatr. Nie zawsze wycieraczki do samochodu dają też sobie radę ze zgarnianiem całości opadów ? najczęściej zbierają nagromadzony w centralnej części szyby śnieg, który zsuwa się ku krawędzi szyby. W efekcie, już po kilku ruchach wycieraczki, strefa dobrej widoczności jest mocno ograniczona. Co istotne, jeśli nie czujesz się na siłach jechać w takich warunkach atmosferycznych to zatrzymaj się. Nie rób tego jednak na poboczu, znajdź dużo bardziej bezpieczne miejsce. Mocna zawieja to sytuacja w której pewnie czuć się mogą tylko naprawdę doświadczeni kierowcy.

Nie zawsze jazda samochodem podczas śnieżycy jest w ogóle możliwa. Jeśli zaspy sięgają wysokości przednich reflektorów to znak, że nie powinniśmy wyruszać. Każdy kierowca powinien uważnie słuchać komunikatów meteorologicznych. Dzisiaj ich sprawdzalność sięga nawet 90% a dzięki temu można wcześniej przygotować się do warunków panujących na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *